top of page
mediengeist_logos-27.png
mediengeist_logos-25.png

З ПРОТИДІЇ
ДЕЗІНФОРМАЦІЇ

АКСЕЛЕРАТОР
ПРОЄКТІВ

духмедіа_star-30.png

*з німецької «дух медіа»

        Mediengeist — це акселератор проєктів з протидії деструктивним наративам, фейкам, дезінформації у зв’язку з повномасштабним вторгненням росії в Україну. 30 проєктів отримали сумарну підтримку у розмірі 86000 євро на реалізацію власного мистецької ідеї, цифрової розробки чи медійного продукту. Також лектори й ментори акселератора провели інтенсивне навчання та підтримку кожного з проєктів. «Mediengeist» імплементується у партнерстві  Goethe-Institut в Україні з науково-популярним медіа Куншт. Проєкт є складовою частиною комплексного пакету заходів, на які Міністерство закордонних справ Німеччини виділяє кошти з додаткового бюджету на 2022 рік, щоб пом’якшити наслідки загарбницької війни Росії проти України.

ДЛЯ КОГО ЦЯ МОЖЛИВІСТЬ

   Ми запрошували в акселератор активістів та активісток, журналістів і журналісток, митців, мисткинь, засновників та засновниць технологічних стартапів, які працюють з темою медіаграмотності, протидії фейкам, або/та у сфері розвитку громадянського суспільства за допомогою цифрових технологій.

ЕТАПИ ПРОЄКТУ

ЕТАП 01: НАВЧАННЯ

Акселератор Mediengeist складався з кількох етапів. У перший етап ми оберали з 454 заявок 30 проєктів, які протягом вересня розширювали свої компетентності у медіаграмотності, удосконалювали навички пошуку фінансування проєкту, взаємодіяли з технологічними інноваціями, працювали над сталістю своїх проєктів й розбиралися із захистом інтелектуальних прав. І все під наставництвом провідних світових та українських експертів й експерток. У цьому етапі всі учасники отримали фінансування в розмірі 1 000 євро на реалізацію власного продукту.

НАШІ ЛЕКТОРИ

Smirnov.jpg

Volodymyr Smyrnov

Spiilka

Harding.jpg

Cortney Harding

META, Friends with holograms

Felix+Gaedtke+NowHere+Media.jpeg

Felix Gaedtke

NowHere Media

photo_2022-08-12_13-58-16.jpg

Otar Dovzhenko

Detector Media

bram-alkema.png

Bram Alkema

DROG, Get bad news

Screenshot 2022-08-12 at 14.01.20.png

Pavlo Gudimov

Ya gallery

14991846_1781804665405682_660369994787910600_n.jpg

Ilarion Tomarov

Vasil Kisil & Partners

Natalia Zaverukha_Manageble.jpg

Natalia Zaverukha

Manageble

Julia Bayer_ Deutsche Welle.jpg

Julia Bayer

Deutsche Welle

СЕРЕД ТЕМ ОСВІТНЬОЇ
ПРОГРАМИ

МЕДІАГРАМОТНІСТЬ

- Основи фактчекінгу

- Етика даних

- Науковий підхід до протидії дезінформації 

ІННОВАЦІЇ ТА МИСТЕЦТВО

- Пошук ідей та вибір естетичного підходу

- Імерсивний сторітелінг

- Використання інструментів віртуальної та розширеної реальності

СТАЛІСТЬ

- Захист інтелектуальних прав на продукт чи розробку

- Пошук фінансування проєктів

- Фінансове планування проєктів

ЕТАП 02: РОЗРОБКА ВЛАСНИХ ПРОЄКТІВ ЕКСПЕРТАМ

У другий етап акселератора пройшли п’ять найкращих проєктів, кожен з яких отримав 5 000 євро на створення й впровадження ідеї власного проєкту. Саме вони боролися за головний приз у 30 000 євро у фіналі. Разом із менторами акселератора кожен учасник підготував концепцію проєкту з протидії дезінформації та презентував її експертам Mediengeist.

DE FACTO

Театр та боротьба з фейками і дезінформацією в одному проєкті — De Facto. В рамках ініціативи буде втілено п’єсу, що досліджуватиме проблему та природу дезінформації та фейку з точки зору різних галузей: біології, політології, історії, психоаналізу.

ЛІНГВОЦИД

«Лінгвоцид» — інтерактивний меморіал русифікації в Україні. Він складається з серії графічних табличок, розміщених в центрі Києва, і мобільного додатку, що пов’яже їх між собою.

KYIV NOT KIEV

«Kyiv Not Kiev» — англомовний новинний блог про Україну над яким працюють четверо колег з компанії стратегічних комунікацій Truman.

НОТАЄНОТА

Проєкт «НотаЄнота» вчить критичному мисленню дітей і дорослих через гру. На сайті до середини грудня буде розміщено 200 різнотипних завдань для організації інтелектуальних ігор і квізів на антифейкові теми. Наразі сайт працює у тестовому режимі. Завдання розробляються на основі відомих кейсів дезінформації з українського медіапростору.

VITSCHE BERLIN

«Vitsche Berlin» — рух українських активістів та активісток у Німеччині, що виник у відповідь на повномасштабне вторгнення росії в Україну. Один з проєктів руху — серія коротких відео, які розвінчують наративи пропаганди та дезінформації щодо України, розповідають західній аудиторії правду про війну Росії проти України. Дивіться у відео!

ЕТАП 03: СТВОРЕННЯ ТА ЗАПУСК. ДЕМОНСТРАЦІЯ

Разом із менторами кожен з п’яти учасників працював над реалізацією власної ідеї. Команда Mediengeist надавала експертну підтримку й необхідне навчання. Протягом жовтня й листопада учасники мали запустити власний проєкт. На початку грудня всі презентуватували результати офлайн.

ЕТАП 04: МАСШТАБУВАННЯ

29 листопада на Mediengeist Demo Day серед п’яти учасників експертне журі обрало переможців акселератора, які отримали грошову винагороду та менторську підтримку для розвитку проєктів з протидії російській пропаганді.

ЖУРІ

26023874_10215016077101487_4816086802932880104_o_edited.jpg

ЮРІЙ МАРЧЕНКО

ЖУРНАЛІСТ, РАДІОВЕДУЧИЙ, АВТОР КНИЖОК

photo_2022-11-29_14-07-34_edited.jpg

ОЛЬГА ТУГАРІНОВА

МЕНЕДЖЕРКА КУЛЬТУРНИХ ПРОЄКТІВ В  ҐЕТЕ-ІНСТИТУТІ В УКРАЇНІ, ПРОДЮСЕРКА ДОКУМЕНТАЛЬНОГО КІНО

мороз_edited.jpg

ОКСАНА МОРОЗ

ЗАСНОВНИЦЯ ВОЛОНТЕРСЬКОЇ ІНІЦІАТИВИ "ЯК НЕ СТАТИ ОВОЧЕМ"

​«Недостатньо запустити кілька проєктів, які б розвінчували російські міфи й фейки про Україну. Перше, що роблять окупанти, коли заходять на українську територію, — перекривають доступ до українських медіа й замінюють підручники у школах. Врятувати людину в постійному блекауті може критичне мислення — навичку, яку потрібно розвивати. Я бачу нашу роль у навчанні наших громадян критичному мисленню, і найкраще починати з школярів. Ми маємо виховати молоде покоління, здатне ставити питання й розуміти, як працюють брехня, чутки та маніпуляції, щоб розпізнавати їх»,
— говорить Альона Романюк, авторка ініціативи.

«Я з українського громадського руху Віче. Ми утворилися взимку 2022 у Берліні у відповідь на повномасштабне вторгнення росії в Україну. В Берліні ми організовуємо демонстрації, панельні дискусії, перформативні акції, проводимо культурні події з українськими митцями, ведемо фандрейзингові кампанії. Головна наша мета — посилення української суб'єктності в Німеччині, сприяння тому, аби нас чули та розуміли, аби нас сприймали як незалежного суб'єкта з власною позицією, історією та культурою. Тому з лютого 2022 ми говоримо про війну, про українську суб'єктність через соціальні мережі, й таким чином намагаємося протидіяти російській пропаганді в Німеччині»,
— коментує Наталія Войтова, активістка руху Vitsche Berlin у Німеччині.

ВЕРЕСЕНЬ 2022 Навчання 

 

ЖОВТЕНЬ—ЛИСТОПАД 2022 Створення та реалізація проєкту з протидії дезінформації 

 

ГРУДЕНЬ 2022  Demo-день та презентація результатів 

 

ГРУДЕНЬ—СІЧЕНЬ 2023 Масштабування проєкту на національному рівні

НАБІР ЗАЯВОК ЗАКРИТО

bottom of page