MEDIENGEIST


З ПРОТИДІЇ
ДЕЗІНФОРМАЦІЇ
АКСЕЛЕРАТОР
ПРОЄКТІВ

*з німецької «дух медіа»
Mediengeist — це акселератор проєктів з протидії деструктивним наративам, фейкам, дезінформації у зв’язку з повномасштабним вторгненням росії в Україну. 30 проєктів отримали сумарну підтримку у розмірі 86000 євро на реалізацію власного мистецької ідеї, цифрової розробки чи медійного продукту. Також лектори й ментори акселератора провели інтенсивне навчання та підтримку кожного з проєктів. «Mediengeist» імплементується у партнерстві Goethe-Institut в Україні з науково-популярним медіа Куншт. Проєкт є складовою частиною комплексного пакету заходів, на які Міністерство закордонних справ Німеччини виділяє кошти з додаткового бюджету на 2022 рік, щоб пом’якшити наслідки загарбницької війни Росії проти України.
ДЛЯ КОГО ЦЯ МОЖЛИВІСТЬ
Ми запрошували в акселератор активістів та активісток, журналістів і журналісток, митців, мисткинь, засновників та засновниць технологічних стартапів, які працюють з темою медіаграмотності, протидії фейкам, або/та у сфері розвитку громадянського суспільства за допомогою цифрових технологій.
ЕТАПИ ПРОЄКТУ
ЕТАП 01: НАВЧАННЯ
Акселератор Mediengeist складався з кількох етапів. У перший етап ми оберали з 454 заявок 30 проєктів, які протягом вересня розширювали свої компетентності у медіаграмотності, удосконалювали навички пошуку фінансування проєкту, взаємодіяли з технологічними інноваціями, працювали над сталістю своїх проєктів й розбиралися із захистом інтелектуальних прав. І все під наставництвом провідних світових та українських експертів й експерток. У цьому етапі всі учасники отримали фінансування в розмірі 1 000 євро на реалізацію власного продукту.
НАШІ ЛЕКТОРИ

Volodymyr Smyrnov
Spiilka

Cortney Harding
META, Friends with holograms

Felix Gaedtke
NowHere Media

Otar Dovzhenko
Detector Media

Bram Alkema
DROG, Get bad news

Pavlo Gudimov
Ya gallery

Ilarion Tomarov
Vasil Kisil & Partners

Natalia Zaverukha
Manageble

Julia Bayer
Deutsche Welle
СЕРЕД ТЕМ ОСВІТНЬОЇ
ПРОГРАМИ
МЕДІАГРАМОТНІСТЬ
- Основи фактчекінгу
- Етика даних
- Науковий підхід до протидії дезінформації
ІННОВАЦІЇ ТА МИСТЕЦТВО
- Пошук ідей та вибір естетичного підходу
- Імерсивний сторітелінг
- Використання інструментів віртуальної та розширеної реальності
СТАЛІСТЬ
- Захист інтелектуальних прав на продукт чи розробку
- Пошук фінансування проєктів
- Фінансове планування проєктів
ЕТАП 02: РОЗРОБКА ВЛАСНИХ ПРОЄКТІВ ЕКСПЕРТАМ
У другий етап акселератора пройшли п’ять найкращих проєктів, кожен з яких отримав 5 000 євро на створення й впровадження ідеї власного проєкту. Саме вони боролися за головний приз у 30 000 євро у фіналі. Разом із менторами акселератора кожен учасник підготував концепцію проєкту з протидії дезінформації та презентував її експертам Mediengeist.
DE FACTO
Театр та боротьба з фейками і дезінформацією в одному проєкті — De Facto. В рамках ініціативи буде втілено п’єсу, що досліджуватиме проблему та природу дезінформації та фейку з точки зору різних галузей: біології, політології, історії, психоаналізу.
ЛІНГВОЦИД
«Лінгвоцид» — інтерактивний меморіал русифікації в Україні. Він складається з серії графічних табличок, розміщених в центрі Києва, і мобільного додатку, що пов’яже їх між собою.
KYIV NOT KIEV
«Kyiv Not Kiev» — англомовний новинний блог про Україну над яким працюють четверо колег з компанії стратегічних комунікацій Truman.
НОТАЄНОТА
Проєкт «НотаЄнота» вчить критичному мисленню дітей і дорослих через гру. На сайті до середини грудня буде розміщено 200 різнотипних завдань для організації інтелектуальних ігор і квізів на антифейкові теми. Наразі сайт працює у тестовому режимі. Завдання розробляються на основі відомих кейсів дезінформації з українського медіапростору.
VITSCHE BERLIN
«Vitsche Berlin» — рух українських активістів та активісток у Німеччині, що виник у відповідь на повномасштабне вторгнення росії в Україну. Один з проєктів руху — серія коротких відео, які розвінчують наративи пропаганди та дезінформації щодо України, розповідають західній аудиторії правду про війну Росії проти України. Дивіться у відео!
ЕТАП 03: СТВОРЕННЯ ТА ЗАПУСК. ДЕМОНСТРАЦІЯ
Разом із менторами кожен з п’яти учасників працював над реалізацією власної ідеї. Команда Mediengeist надавала експертну підтримку й необхідне навчання. Протягом жовтня й листопада учасники мали запустити власний проєкт. На початку грудня всі презентуватували результати офлайн.
ЕТАП 04: МАСШТАБУВАННЯ
29 листопада на Mediengeist Demo Day серед п’яти учасників експертне журі обрало переможців акселератора, які отримали грошову винагороду та менторську підтримку для розвитку проєктів з протидії російській пропаганді.
ЖУРІ

ЮРІЙ МАРЧЕНКО
ЖУРНАЛІСТ, РАДІОВЕДУЧИЙ, АВТОР КНИЖОК

ОЛЬГА ТУГАРІНОВА
МЕНЕДЖЕРКА КУЛЬТУРНИХ ПРОЄКТІВ В ҐЕТЕ-ІНСТИТУТІ В УКРАЇНІ, ПРОДЮСЕРКА ДОКУМЕНТАЛЬНОГО КІНО

ОКСАНА МОРОЗ
ЗАСНОВНИЦЯ ВОЛОНТЕРСЬКОЇ ІНІЦІАТИВИ "ЯК НЕ СТАТИ ОВОЧЕМ"
«Недостатньо запустити кілька проєктів, які б розвінчували російські міфи й фейки про Україну. Перше, що роблять окупанти, коли заходять на українську територію, — перекривають доступ до українських медіа й замінюють підручники у школах. Врятувати людину в постійному блекауті може критичне мислення — навичку, яку потрібно розвивати. Я бачу нашу роль у навчанні наших громадян критичному мисленню, і найкраще починати з школярів. Ми маємо виховати молоде покоління, здатне ставити питання й розуміти, як працюють брехня, чутки та маніпуляції, щоб розпізнавати їх»,
— говорить Альона Романюк, авторка ініціативи.
«Я з українського громадського руху Віче. Ми утворилися взимку 2022 у Берліні у відповідь на повномасштабне вторгнення росії в Україну. В Берліні ми організовуємо демонстрації, панельні дискусії, перформативні акції, проводимо культурні події з українськими митцями, ведемо фандрейзингові кампанії. Головна наша мета — посилення української суб'єктності в Німеччині, сприяння тому, аби нас чули та розуміли, аби нас сприймали як незалежного суб'єкта з власною позицією, історією та культурою. Тому з лютого 2022 ми говоримо про війну, про українську суб'єктність через соціальні мережі, й таким чином намагаємося протидіяти російській пропаганді в Німеччині»,
— коментує Наталія Войтова, активістка руху Vitsche Berlin у Німеччині.
ВЕРЕСЕНЬ 2022 Навчання
ЖОВТЕНЬ—ЛИСТОПАД 2022 Створення та реалізація проєкту з протидії дезінформації
ГРУДЕНЬ 2022 Demo-день та презентація результатів
ГРУДЕНЬ—СІЧЕНЬ 2023 Масштабування проєкту на національному рівні
НАБІР ЗАЯВОК ЗАКРИТО